piątek, 12 marca 2010

LANDGUT – chleb wieloziarnisty z LIDL

Gotowe mieszanki (mąki) do wypieku chleba, to najszybszy sposób na upieczenie chleba. Wystarczy tylko , odmierzyć odpowiednią ilość wody, mieszanki, dodać drożdży.

Czasem nie trzeba dodawać drożdży. I tak jest w przypadku mieszanek oferowanych przez LIDL. Sklep oferuje klika rodzajów mieszanek. Drobna podpowiedź: można je znaleźć tuż obok pieczywa, a nie tak jak w większości innych sklepów przy mąkach.

 

Poniżej widać skład:

447

Niestety czysta pojawiają się tam: drożdże w proszku, polepszacz mąki, substancja spulchniająca.

449

Tak wygląda mieszanka. Wyraźnie widać “ziarenka”.

Efekt finalny:

485

493

Mimo, tego składu, w subiektywnym pojedynku mieszanek “polskie młyny” kontra LANDGUT z LIDL wygrywa LANDGUT.

4 komentarze:

Scholastyka pisze...

z Lidla nie próbowałam mieszanek, bo u nas raczej rzadko bywają, a może tak szybko znikają? natomiast z 'polskich młynów' chlebki w maszynie zdecydowanie nie wychodzą mi dobre(piekę dokładnie wg. przepisu na opakowaniu), może masz jakieś doświadczenia co jest nie tak? Owszem, gdy piekę na zakwasie i w piekarniku to ok, ale z maszyny jakieś zbite, ciężkie. Chciałabym wreszcie dobry chlebek z maszyny, bo nie mam czasu bawić się w zakwasy nastawianie, mieszanie itp, a w lecie nie wyobrażam sobie piekarnika rozgrzanego do 250 w mojej małej kuchni ... który byś polecił ze swoich przepisów na początek? dziś próbuję twój chleb pszenno-żytni na piwie :-)

Gosiaq pisze...

To ja zapytam o co innego - Landgut z Lila - ok, używam, rzeczywiście jest ok. Pytanie tylko czy robisz dokładnie wg przepisu tj. pół opakowania + 350 ml ciepłej wody? Czy coś jeszcze dodajesz? Bo czasami właśnie mam wrażenie że te chleby wychodzą ciężkie, zbite..

Artur Lasota pisze...

Gosia,
Robię dokładnie tak jak na opakowaniu. Zaobserwowałem iż z mieszanek bliskich końcu ważności słabsze chlebki wychodzą.

gazela755 pisze...

Mam pytanie..Kupiłam automat w Lidlu...Dwa razy upiekłam chleb z ich mieszanki. Za pierwszym razem nie wyciągnęłam przed pieczeniem mieszadeł i chleb po upieczeniu nie chciał wyjść z formy. Drugi raz wyciągnęłam mieszadła i też miałam ten problem. Poza tym, przy drugim pieczeniu ustawiłam na brązową skórkę, a wyszła blada. Czy masz jakąś radę dla mnie? Pozdrawiam